Картата на лондонското метро е представена в нова изложба, която проследява развитието на емблематичния й дизайн, вдъхновил гидовете на транспортните мрежи по целия свят, предаде Ройтерс.
Окачена в станциите, във влаковете и на листовките за пътници, картата остава популярен начин за планиране на пътуванията из британската столица дори и в ерата на смартфоните.
Образованието е важно за художника и помага за неговото развитие, но той винаги се стреми да бъде спонтанен в творчеството си и да направи нещо различно от другите. Това мнение изрази в интервю Стоимен Стоилов. Той отбелязва своята 80-годишнина с юбилейна изложба в родния си град Варна, която се открива в неделя вечер.
Според него най-трудното нещо и за художници, и за зрители е да си изградят вкус. Той не смята, че трябва да се определят граници за изкуството и всеки може да го осъществява както го разбира, но който не се е образовал достатъчно, а му харесва, трябва да се образова и да види кое е сериозното изкуство. Трябва да има все пак някакви ориентири, посочи още той.
Стоимен Стоилов, който от 1991 г. живее и работи във Виена, призна, че стремежът му е да рисува пълноценно и ако се получи сериозно произведение, се радва то да остане в България. Той пр
Националният фолклорен ансамбъл „Филип Кутев“ представя в зала 1 на НДК концерт-спектакъла „Ела се вие, превива" с участието на Симфониета (Враца) и над 140 души екип. Събитието е на 29 септември, съобщават организаторите.
Проектът е посветен на българската сватба. Ще бъдат представени музикално-танцови картини, пресъздаващи сватбени ритуали и пролетните празници от различни региони на България.
„След поредица от концерти в страната, продължава успешната симбиоза между фолклорен и симфоничен оркестър реализирана по време на целия концерт. Зрителите ще се насладят и усетят цялостното въздействие и звук с плътност, мащаб и обем, непознат и дори революционен за фолклорното ни изкуство“, разказват от екипа на ансамбъла.
По думите им водеща роля за тази музикална симбиоза има Суинг формацията The Oldie Goldies представя първия си албум на живо.
Събитието е на 11 октомври в Sofia Live Club, съобщават организаторите.
Албумът Happy Feet включва както оригинални композиции, така и модерни аранжименти, написани специално за танцьори от саксофониста Арнау Гаррофе.
В The Oldie Goldies са Велека Цанкова – вокал, Александър Миланов – тромпет, Александре Мерансиен - алт саксофон, Арнау Гаррофе - тенор саксофон, Станислав Арабаджиев – пиано, Борислав Илиев – китара, Васил Хаджигрудев – контрабас, и Борислав Петров – барабани.
The Oldie Goldies е суинг формация, специално посветена на джаза преди Втората световна война, когато цяла Америка е танцувала на тази музика. Групата дебютира през 2021 г
Спектакълът „Бурята“ (реж. Робърт Уилсън), продукция на Народния театър „Иван Вазов“ (НТ), е представен като най-важното събитие на тазгодишното издание на Международния театрален фестивал в Тбилиси, Грузия.
Представленията ще бъдат на 17 и 18 септември, съобщават от българската трупа.
Фестивалът в Тбилиси е основан през 2009 г. с мисията да популяризира града, неговата култура и уникалната творческа атмосфера. Провежда се всяка година, в края на септември и началото на октомври, и е едно от основните събития в областта на сценичните изкуства в Кавказ, като привлича вниманието на най-известните, креативни, провокативни и иновативни театрални продукции от света, място за среща на Европа и Азия, разказват от НТ.
По думите им фестивалът е домакин на лидерите на световния те
Галерия – книжарница „София прес” представя изложбата „Време“ на Екатерина Петкова и Никола Енев.
Експозицията се открива на 9 октомври и ще продължи до 28-и, съобщават организаторите.
По думите на екипа в творбите си Екатерина Петкова изследва своите лични хармонии от мотиви и цветове, които превръщат нейните картинни пространства в загадъчни чисти светове, обединени под надслов „Тук и сега“.
„Промисленият баланс между образност и абстракция, съкровеният усет за цветови ритъм и деликатните дълбоки гами в произведенията носят на зрителя усещането за вглъбеност и простор едновременно, за светло съзерцание, а някъде и за светла тъга“, разказват още те.
Организаторите посочват, че пластиките на Никола Енев напомнят за вкаменени кълнове или за природни форми, намерени в праха на изоставени поселения.
В анкета на Би Би Си от 2006 г. британците избраха картата на метрото за втория любим местен дизайн на 20-и век след самолета "Конкорд", изпреварвайки изтребителя "Спитфайър" и червената телефонна кабина, припомня Ройтерс.
Експозицията "Картографиране на метрото: 1863-2023" се открива днес. В нея ще бъдат показани и продадени редки карти и плакати на метрото, включително ръкопис на автора на картата Хари Бек от 1933 г., чиято цена е 75 000 британски лири.
От 17 септември Националният политехнически музей (НПТМ) ще бъде домакин на новата фотографска изложба „София, уловена във времето“. Тя е създадена от Елина Нинова – фотограф и журналист и представя някои от най-емблематичните здания на София, построени през вековете и оцелели до наши дни, съобщиха от екипа на музея.
В експозицията са включени предимно снимки на обществени, търговски и жилищни сгради, построени в периода след Освобождението, когато има значителен растеж в строителната индустрия и столицата бързо придобива модерен европейски вид. Не са пропуснати и архитектурни паметници от предходни епохи, като раннохристиянската базилика "Св. София", дала името на града и др.
Работата на Елина Нинова подчертава разнообразието от архитектурни стилове, представени в града. Особен интерес предизвикват изображенията на обектите, съчетаващи европейските с
Violons Barbares е втората азиатска формация, която гостува на „Аларма пънк джаз“ през октомври. Концертът на монголско-френско-българското фолк-рок трио е на 24 октомври в клуб Singles (НДК), ден след първото гостуване у нас на доайена на японския авангарден джаз – Масахико Сато, уточняват организаторите.
Във Violons Barbares са българинът Димитър Гугов, свирил и в ансамбъла „Филип Кутев“, преди да замине за Франция преди четвърт век, монголецът Енкхжаргал Дандарваанчиг и французинът Фабиен Гуйо. Те създават групата в Страсбург, в края на по-миналото десетилетие и оттогава са свирили почти по цялото земно кълбо – Festival du Monde Arabe de Montréal в Канада, Festival Cosmo Jazz Chamonix във Франция, Rain Forest Festival в Малайзия, V
Разнообразни презентации и дискусии са включени в програмата на фестивала Open Buzludzha, който започва днес в подножието на връх Бузлуджа, съобщиха на фейсбук страницата си организаторите. Лекционната програма ще се състои на Горската сцена всеки следобед от петък до неделя, веднага след горското кино.
Лекциите са част от фестивалната игра “Спомени от бъдещето”.
Арх. Дора Иванова, основател на Фондация Проект “Бузлуджа”, е подготвила презентации с фокус история. Гостите ще могат да научат повече за каузата и работата на фондацията, както и за паметника "Бузлуджа" с неговото минало и възможното бъдеще. Ще се разяснят и примери на противоречивото наследство в Европа с гост-лектори от Германия, Румъния и Италия.
“Ще имаме уникалната възможност да чуем личните истории и спомени на хора, които са участвали в живота на монумента, докато той е функционирал.
Две успоредни изложби в музея на Фрида Кало (1907-1954) в Мексико представят нови подробности от живота й, съобщи „Монд“. Поводът е седемдесетгодишнината от смъртта на художничката.
Фрида Кало умира едва на 47 години на 13 юли 1954 г. Мексико се стреми да представи неизвестни досега аспекти от личността на Кало, превърнала се в истинска световна икона както заради творчеството си, така и заради своята личност.
„Синята къща“ в квартал Койоакан, Мексико, където Фрида живее 36 години, е превърната в музей.
Притежаваме 18 творби на Фрида, но най-ценен е архивът – кореспонденцията на художничката, книгите с бележки, колекциите й с изкуство от предиспанския период, снимки, каза Перла Лабарте, директор на музея.
„Синята къща“ се простира на 800 кв. м. Тя е бягство от болката в живота на Фрида Кало и дом, който споделя
Концерт-спектакълът по проект на Хилда Казасян - "Световното кино в музика", ще събере почитателите на филмовата музика в Радомир на 28 октомври, в залата на Народно читалище "Напредък 1895 г.", съобщиха от общинската администрация.
В програмата му ще прозвучат мелодии от филмите "Флашданс", "Хубава жена", "Имало едно време в Америка", "Кръстникът", "Убий Бил", "Кабаре", филмите на Чарли Чаплин ("Модерни времена") и много други, с изцяло нов аранжимент, създаден специално за проекта от Христо Йоцов.
На сцената освен Плевенска филхармония, под диригентството на Борислав Йоцов и солистите Хилда Казасян, Теодосий Спасов и Васил Петров, ще бъдат и едни музикантите: Живко Петров - пиано, Христо Йоцов - барабани, Димитър Карамфилов - контрабас, Михаил Йосифов - тромпет.
За още по-силно въздействие на концертите е вплетена и мултимедия, подготвена от
Дизайнът, създаден от него, променя начина, по който се представят транспортните мрежи по целия свят. Той превръща диаграмата от криволичещи линии от географските карти в прави линии, които позволяват на пътниците бързо да разберат как да стигнат от една до друга метростанция.
"Неговата концепция е, че когато пътникът е под земята, няма значение къде се намира, стига да се озове на станцията, до която се опитва да стигне", казва кураторът на изложбата Чарлз Робърт. Според него проектът на Бек продължава, копиран и развит от почти всяка друга транспортна мрежа по света.
Въпреки това, транспортните власти в Лондон я намират за прекалено радикална и първоначално отхвърлят проекта на Бек. По-късно обаче го приемат, след като успешно е тестван.
Заслугите на Бек, който се занимава с техническо чертане, не са признати, докато той е жив, въпреки че на днешните карти на метрото е отбелязан неговият дизайн.
Изложбата, която съвпада с 50-годишнината от смъртта на Хари Бек, продължава до 30 ноември, отбелязва Ройтерс.